Historia powiatu dzierżoniowskiego
Utworzenie powiatu
Powiat dzierżoniowski powstał w 1956 roku, natomiast początkowo nosił nazwę powiat rychonecki. Istniał do zmiany podziału administracyjnego, czyli do 1975 roku. Od tego czasu jego poprzednie terytorium znajdowało się w województwach wałbrzyskim i wrocławskim. Od 1 stycznia 1999 roku po ponownej zmianie podziału administracyjnego polski, powiat dzierżoniowski powstał na nowo, natomiast obecnie leży w województwie dolnośląskim.
Historia Niemczy
Jednym z najstarszych miast powiatu jest Niemcza. Ludzie mieszkali tutaj na pewno już w VII wieku, natomiast możliwa pierwsza chrystianizacja miała miejsce w IX wieku. Od 990 roku Niemcza należy do Państwa Polskiego. W 1017 roku odbyła się tutaj zwycięska bitwa, w której to Bolesław Chrobry pokonał wojska cesarza Henryka II. Prawa miejskie Niemcza otrzymała w 1282 roku, natomiast już w 1329 roku stała się częścią Królestwa Czech. Od 1741 roku Niemcza była własnością Królestwa Prus, natomiast od 1945 roku ponownie należy do Polski.
Historia Bielawy
Bielawa powstała w XIII wieku jako wieś łańcuchowa, natomiast pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1288 roku. W 1598 roku rozpoczęła się tutaj budowa zamku. W latach 1713-1714 szalała tutaj epidemia, która zdziesiątkowała miejscową ludność. Bielawa znajdowała się w Królestwie Pruskim od 1741 roku, natomiast na początku XIX wieku wieś nawiedziła powódź i wielki głód. Prawa miejskie Bielawa zyskała w 1924 roku. Od 1945 roku w granicach Polski.
Historia Pieszyc
Po raz pierwszy o wsi Pieszyce wspominają dokumenty z XIII wieku. Przez długie stulecia wieś nie wyróżniała się niczym szczególnym. Dopiero w XVIII wieku rozkwitł tutaj przemysł włókienniczy. Początkowo nie wyglądało to obiecująco, natomiast sytuacja zmieniła się, kiedy właścicielem wsi został ród Promnitzów. Od tego czasu przemysł włókienniczy w Pieszycach rozwijał się prężenie. Prawa miejskie Pieszyce uzyskały w 1962 roku.
Historia Piławy Górnej
Wieś Piława Górna istnieje od XII wieku. W średniowieczu był to punkt styczny granic księstw śląskich. Silne wpływy niemieckie miały tu miejsce w XV, XVI i XVII wieku. W XVII wieku rozgrywały się tu walki w ramach wojny siedmioletniej, natomiast na początku XIX wieku w ramach wojen napoleońskich. Piława Górna posiada prawa miejskie od 1962 roku.