Jakie zakony urzędowały w średniowiecznym Dzierżoniowie?
Podział zakonów
Czy wiedzieliście, że w średniowiecznym Dzierżoniowie urzędowały znane zakony? I to niejeden, ale aż trzy? Tak, tak, w Reichenbachu – bo tak wówczas nazywało się nasze miasto – braciszkowie oddawali się pracy, modlitwie oraz czynnościom niekoniecznie kościelnym. Ale kto konkretnie urzędował w Dzierżoniowie?
Pierwszy z zakonów byli augustianie-eremici. Zakon ten powstał w wyniku połączenia różnych wspólnot eremickich, które żyły pod regułą św. Augustyna z Hippony, Doktora Kościoła. Działają po dziś dzień i zrzeszają około 2,8 tys. braci. Drugie zgromadzenie to Zakon Rycerski Grobu Bożego w Jerozolimie, czyli potocznie bożogrobcy. Powstali dość wcześnie, bo po zdobyciu Jerozolimy w 1099 roku. Dziś także działają – już jako nie rycerze, ale zwykli bracia zakonni – i zrzeszają około 22 tys. członków. Ostatni, trzeci to Zakon Maltański. Także istnieje do dziś i jest jedynym zakonem który posiada własną państwowość. Liczy sobie blisko 10 tys. członków.
Augustianie
Augustianie przybyli do Dzierżoniowa w XIV wieku. Zajęli się tutaj bardzo prężną działalnością, w dużej mierze społeczną polegającą na pomocy osobom potrzebującym. Zbierali także środki na budowę budynków sakralnych. Ich klasztor w Dzierżoniowie ufundował Bolko I, książę jaworski. Już w XV wieku wpływy augustianów w mieście były ogromne, Istniała nawet osobna dzielnica, w której żyli braciszkowie. Jednakże w I połowie XV wieku reformacja wyparła ich z miasta tak skutecznie, że nie powrócili tu do dnia dzisiejszego.
Bożogrobcy
Zakon ten przybył do Dzierżoniowa nieco później niż augustianie, ale także w XIV wieku. Zagadką pozostaje do dziś kwestia jak wyglądał kościół bożogrobców w naszym mieście. Liczne badania archeologiczne do dziś tego nie rozstrzygnęły. Zakon przetrwał okres reformacji. Jednakże na początku XIX wieku Hohenzollernowie dokonali sekularyzacji dzierżoniowskich bożogrobców. Oni także tu nie wrócili.
Joannici
Zakon Maltański, czyli Joannici pojawili się także w XIV wieku, aczkolwiek odrobinę później niż bożogrobcy. Ich działalność znacznie ożywiła gospodarczo te regiony.