Oszustwa na seniorach: Jak nie dać się nabrać na fałszywe telefony od "rodziny" i "policji"
Seniorzy stają się coraz częściej łupem oszustów, którzy podszywają się pod członków ich rodzin lub funkcjonariuszy policji w celu wyłudzenia pieniędzy. Przestępcy inicjują kontakt z potencjalną ofiarą drogą telefoniczną, przekonując ją, że w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia jest potrzebna szybka pomoc finansowa lub że, jako rzekomi policjanci, potrzebują wsparcia w prowadzeniu jakiejś akcji. Następnie starają się namówić starszą osobę do przekazania gotówki lub wartościowych przedmiotów. Po finalizacji transakcji, kontakt przestaje być możliwy.
Policjanci z Dzierżoniowa otrzymują coraz więcej zgłoszeń o takich próbach oszustw. Niestety, niektóre z nich kończą się powodzeniem dla przestępców.
Tego typu przestępstwa mogą mieć poważne konsekwencje, począwszy od utraty cennych przedmiotów czy gotówki, a skończywszy na nieautoryzowanym wypłaceniu środków z konta bankowego ofiary lub nawet zaciągnięciu kredytu na jej nazwisko na prośbę domniemanego policjanta.
W celu uniknięcia narażenia się na tego rodzaju oszustwa, zawsze należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- Policja nigdy nie prosi obywateli o przekazywanie jakichkolwiek kosztowności lub pieniędzy nieznajomym osobom.
- Policja nigdy nie prosi o udział w działaniach operacyjnych drogą telefoniczną.
- Jeżeli mają miejsce jakiekolwiek wątpliwości, zawsze należy skontaktować się z najbliższymi lub bezpośrednio z policją, dzwoniąc pod numer 997 lub 112.
Zalecamy każdemu, kto otrzymuje podejrzane telefony, aby zachował czujność, zwłaszcza jeśli chodzi o oszczędności zgromadzone przez całe życie. Kluczowe jest to, aby zachować spokój i nie podejmować żadnych decyzji pod wpływem emocji. Apelujemy do wszystkich o ostrożność.