Pożegnanie reżysera

Nie żyje Sylwester Chęciński
W środę, 8 grudnia we Wrocławiu odszedł od nas Sylwester Chęciński. Był polskim reżyserem znanym przede wszystkim ze swych filmów komediowych. Bardzo ceniony przez młodszych kolegów, przyczynił się do powstania produkcji, które na trwale wpisały się do kanonu kina polskiego. Związany z Dzierżoniowem, uhonorowany wieloma nagrodami, stał się wzorem do naśladowania przez młodych reżyserów. Miał 91 lat.
Sylwester Chęciński a Dzierżoniow
Sylwester Chęciński spędził znaczną część swojego życia w Dzierżoniowie. To tutaj ukończył Gimnazjum Ogólnokształcące, które dziś jest I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego. Od zawsze pragnął realizować się w filmie. Po maturze poszedł na studia i w 1956 roku ukończył Wydział Reżyserii Filmowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Będąc jeszcze w Dzierżoniowie Chęciński był zaangażowany w harcerstwo. Z czasem otrzymał on godność Honorowego Obywatela Dzierżoniowa.
Dorobek reżyserski
Sylwester Chęciński zrealizował takie kultowe filmy jak „Sami Swoi”, „Nie ma mocnych” oraz „Kochaj albo rzuć”. Jego debiutem reżyserskim był film z 1961 roku pod tytułem „Historia żółtej ciżemki”. Bardzo znamienną produkcją były również „Rozmowy kontrolowane”. Szerokiej publiczności zapadł w pamięć film pod tytułem „Wielki Szu”, za który Sylwester Chęciński otrzymał Złotą Kaczkę w 1984 roku.
Zasiadał w jury Międzynarodowym Festiwalu Filmów Amatorskich w latach 1996-1999. Organizatorem tego wydarzenia był wówczas Wojewódzki Ośrodek Kultury w Dzierżoniowie. Sylwester Chęciński bardzo często przyjeżdżał do Dzierżoniowa. Nie ukrywał swojego sentymentalnego stosunku do miasta. Ostatnią nagrodę, tym razem za Osiągnięcia Życia Sylwester Chęciński odebrał w 2017 roku na gali Orły 2017.
Ostatnim filmem, który wyreżyserował Chęciński byli „Przybyli ułani” z 2006 roku. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.