Jak bezpiecznie zbierać grzyby?
Rozpoczął nam się sezon
Już od ponad tygodnia cieszymy się z września, a co za tym idzie z nadchodzącą piękną, polską, Złotą Jesienią. Ta pora roku jest szczególnie piękna w powiecie dzierżoniowskim. Jednakże dobra pogoda i związane z nią walory estetyczne to nie wszystko. Zaczął nam się sezon na grzyby. I choć to dopiero jego początek, grzybiarze już zaczęli masowo wychodzić do lasów w poszukiwaniu przysmaków. Jednakże nie należy zapominać przy tym o zasadach bezpieczeństwa. Jeżeli ktoś nie jest pewien, czy zebrał grzyby jadalne powinien udać się z nimi do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Tam biegły grzyboznawca bezpłatnie oceni, czy znaleziska nadają się do spożycia.
Bezpieczeństwo przede wszystkim.
Wybierając się do lasu na grzyby, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze należy zbierać tylko grzyby wyrośnięte. Wówczas grzybiarz ma pewność, że zebrał właściwego grzyba, natomiast niewykształcone owocniki mogą wprowadzić go w błąd. Po drugie początkujący grzybiarz powinien zbierać tylko grzyby rurkowe. W tej grupie nie ma grzybów silnie trujących, natomiast wśród grzybów blaszkowych już są. Po trzecie po zebraniu już grzyba nie wolno stosować ludowych i domowych metod sprawdzania, czy są jadalne.
Czwartą zasadą jest zbieranie grzybów do pojemników przepuszczających powietrze, natomiast piątą jest nie zbieranie grzybów przy drogach, skupiskach odpadów, czy rosnących w rowach. Szósta zasada głosi, że nie należy niszczyć grzybów trujących. Wprawdzie szkodzą one człowiekowi po zjedzeniu, natomiast stanowią integralną część ekosystemu. Wreszcie, po siódme: nie należy ryzykować, jeśli nie ma się pewności czy grzyb jest jadalny czy trujący.
Co w przypadku zatrucia?
Jeżeli ktoś się już zjadł grzyba trującego, to musi pamiętać, że objawy mogą wystąpić po kilku godzinach. Jednakże bardzo często pojawiają się one dopiero po kilkunastu godzinach. Do takich objawów należą bóle brzucha, wymioty oraz biegunka, a także silne pragnienie. Mogą wystąpić także skurcze i drgawki mięśni, natomiast praca serca oraz układu krążenia może być zaburzona. Pojawiają się także bóle wątroby oraz spadek ciśnienia tętniczego krwi. Źrenice mogą się rozszerzyć, natomiast w stanie psychicznym występuje odurzenie.
W przypadku zauważenia któregokolwiek z objawów należy udzielić pomocy lekarskiej, zadzwonić pod numer alarmowy 112 albo przewieźć osobę zatrutą do szpitala.