Nowe sygnalizacje świetlne i powrót pociągów do Bielawy w 2026 roku!
Nowe przejazdy kolejowo-drogowe w Bielawie zyskają sygnalizację świetlną, co podniesie ich kategorię z D na C. To istotna zmiana, szczególnie na ul. Nowobielawskiej, gdzie ograniczona widoczność stanowiła problem. Pociągi Kolei Dolnośląskich (KD) mają ponownie kursować przez górną część Bielawy od czerwca 2026 roku, co jest dobrą wiadomością dla mieszkańców i turystów.
Zmiany na linii kolejowej nr 318
W styczniu tego roku zakończono pierwszy etap modernizacji linii kolejowej nr 318, łączącej Bielawę Zachodnią z Srebrną Górą. Odnowiono odcinek Bielawa Zachodnia – Bielawa Nowa, tzw. część miejską. W ramach prac powstały dwa nowe przystanki: Bielawa Nazwa Kodowa 1 (zwana też Bielawa Jezioro lub Kamieniczki) przy Campingu Sudety oraz Bielawa Nazwa Kodowa 2 (Bielawa Nowa) przy ul. Sowiej. Ponadto, utworzono cztery nowe przejazdy kolejowo-drogowe na ulicach Korczaka, Wysokiej (Osiedle Podgórskie), Nowobielawskiej i Sowiej.
Kwestia bezpieczeństwa na przejazdach
W grudniu 2024 roku przejazdy były sklasyfikowane jako kategoria D, oznaczone krzyżem św. Andrzeja, a niektóre miały dodatkowo znak STOP. Gmina Bielawa zwróciła się do Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei (DSDiK) z prośbą o zmianę kategorii przejazdów na ul. Nowobielawskiej i Korczaka na C, argumentując to ograniczoną widocznością i wzrastającym ruchem turystycznym. Niestety, z powodu braku środków finansowych, DSDiK odmówiła, ale obiecała zrealizować sygnalizację w przyszłości.
Spotkanie z wykonawcami i plany na przyszłość
11 marca 2026 roku odbyło się spotkanie z firmą AM Projekty z Wrocławia oraz przedstawicielami LWZ Sp. z o.o. z Żurawiny, które realizują drugi etap modernizacji linii kolejowej. Podjęto decyzję, że wszystkie przejazdy na ulicach Korczaka, Nowobielawskiej, Wysokiej i Sowiej zostaną wyposażone w sygnalizację świetlną i dźwiękową, co zwiększy bezpieczeństwo i pozwoli zmienić kategorię na C.
Powrót kolei do Bielawy
Po latach nieobecności pociągi powrócą do tych rejonów w czerwcu 2026 roku. Zakończenie prac na przejazdach planowane jest na początek maja 2026 roku, a regularne kursy mają ruszyć miesiąc później. To doskonała wiadomość dla turystów i mieszkańców, którzy będą mogli korzystać z połączeń do bielawskiego jeziora i Gór Sowich. Już teraz widać przygotowania do tych zmian, gdyż na ulicach Sowiej i Nowobielawskiej pojawiły się oznaczenia pod sygnalizację świetlną.
Źródło: facebook.com/komunikacjaddz

Termomodernizacja OPS-u w Dzierżoniowie: Przetarg ogłoszony!
Zamknięcie ulicy Jodłownickiej w Ostroszowicach: budowa przejazdu kolejowo-drogowego startuje w czerwcu 2026
Sowiogórskie Autobusy przenoszą siedzibę do Dzierżoniowa – nowa era w komunikacji lokalnej
Młodzi artyści z Niemczy zachwycili publiczność w emocjonującym spektaklu
Centrum Seniora oferuje bezpłatne opaski ratujące życie dla seniorów
40-lecie kapłaństwa ks. Grzegorza Staniewskiego: Wzruszające uroczystości w Łagiewnikach
Uczniowie Powiatu Dzierżoniowskiego świętują zakończenie roku szkolnego 2025/2026
Wakacyjne wydarzenia Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej
Bezpieczne wakacje: zasady dla małych podróżników
Ekspresowa S8: Łagiewniki-Kobierzyce otwarta w 2027 roku!